Kolajen Çeşitleri, Kolajen Fiyatları

ve Binlerce Farklı Ürün Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Fırsatıyla Sizi Bekliyor!

Sırala
Görünüm:
1.800,00 TL
1.500,00 TL
%17 indirimli
Toplam 7 ürün görüntüleniyor.

 

Kolajen Nedir?

Kolajen vücudun yapı iskelesinin ham maddesidir. Temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumaktır. Cilt dışında kemik, eklem, tendon ve kaslarda bol miktarda kolajen bulunur. Kolajen vücutta en çok bulunan ve vücudun yaklaşık üçte birini oluşturan bir protein çeşididir. Yapısal ve işlevsel pek çok fonksiyona katılan kolajen kendi içinde farklı tiplere ayrılır.

Kolajen yapıdaki fibriller, bağ dokularının bütün çeşitlerinde değişiklik gösterecek miktarlarda yer alırlar. Kolajenden üretilmiş fibrillerdir. En çok sentezlenen organı ise fibroplastlardır. Ayrıca, osteoplastlar tarafından da sentezlenebilmektedir. Belli uzunluklara sahip değildirler bu sebep ile gerilme ya da çekilme gibi durumlara karşı dayanıklılıkları güçlüdür.  Kemikler, diş yapısı ve deri üzerinde bulunmaktadır.

Tip 1 Kolajen; İnsan vücudu üzerinde en çok bulunan kolajen tipi; tip 1 kolajenlerdir. Toplam sayının % 30’u kadarını tip 1 kolajenler oluşturur. Tip 1 kolajenin sentezleyicisi, Osteoblas, odonto blastlardır. Bulunma alanı genellikle kemikler ve tendonlar olarak bilinmektedir.

Tip 2 Kolajen; kondroblastlar tarafından sentezlenmektedir. Tip 2 kolajenler, kıkırdak dokuya özgü olan kolajen tipleridir.

Tip 3 Kolajen yapısı ise; embriyonal safhada pek çok tabaka bulunmaktayken gelişme esnasında kolajen 3 tip, tip 1 kolajene dönüşmektedir. Tip 1 kolajen yapısı fibroplastlar tarafından sentezlenme göstermektedir. Ergin döneme erişen kolajen tipleri fibroplastlar da sentezlenme sonrası kan damarlarında ve bağırsakların duvarlarında bulunma göstermektedir.

Tip 4 Kolajen; bazal lamina yapısı elemanı olarak bilinir. Tip 4 kolajen türü, epitel ve endotel hücreleri tarafından sentezlenmektedir.

Tip 5 Kolajen; vücudumuzda hangi bölüm tarafından üretildiği bilinmemekle birlikte, embriyonik zar ve kan damarları genel yaşama alanları arasında sayılır.

Kolajen Neden Gereklidir?

Kolajen vücutta en bol bulunan yapısal komponent olan bir proteindir. Kolajen cildin görünümünü ve yapısını etkileyen ana yapısal komponenttir. Matriks denilen vücudun formunu ve yapısını sürdüren, sıkılık ve elastikiyet sağlayan yapıyı oluşturur. Yaşlandıkça kolajen üretimi azalır ve ciltte sarkmalara, elastikiyet kaybına ve kırışıklıklarda artışa neden olur.

Cilt yaşlanması dermal kolajen miktarının azalmasıyla doğru orantılıdır.

30’lu yaşlarda azalmaya başlayan kolajen seviyeleri 40’lı yaşlara gelindiğinde tamamen yavaşlar. Özellikle kadınlarda menopoz dönemiyle yıllık kolajen kaybı yaklaşık %2ye ulaşır. Menopozun ilk beş yılında bu kayıp %30dur. Kolajen miktarını arttırmak etkili bir anti-ageing yaklaşımıdır.

Kolajen Ne İşe Yarar?

Beslenme alışkanlıkları ve yaşlanmaya bağlı olarak vücutta kolajen üretimi azalmaya başlayabilir. Kolajenin vücuda yapı ve destek sağlayan bir protein olarak yeterli yoğunlukta ve kalitede bulunması gerekir. Vücutta kolajenin eksikliği durumunda kolajenin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde istenmeyen yansımaları olabileceği için erken yaşlardan itibaren vücuda düzenli ve yeterli miktarda kolajen kazandırmak önemlidir. Farklı tiplerde vücuda fayda sunacak şekilde hazırlanmış olan kolajen takviyelerine www.guzellikdukkani.com.tr’den bulabilirsiniz.

Kolajen Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kolajenin içeriği ne derece önemlidir? Vegan kolajen ve balık kolajen arasında ne gibi farklar bulunmaktadır. Kolajen alerjen içermekte midir? Günümüzde yaygın olarak kullanılan kolajen türleri hangileridir? Her kolajen her bünyeye uyar mı? Kolajeni nasıl tüketmeniz gerekir? Kolajen suda çözülür mü? Kolajeni suyla mı karıştırıp tüketmek gerekmektedir?

Kolajenler, metabolizmayı güçlendirir bunun yanı sıra enerji üretimini sağlar, destekler ve kas kütlesini geliştirir. Kolajen yaşlanmayı geciktirir.

Kolajen, vücutta var olan ve vücudun kendi ürettiği bir tür proteindir. Yaşlanma ile birlikte ise bu üretim seviyesi azalır. Kolajen azaldığında ise cilt gençlikteki esnekliğini kaybetmeye başlar ve ince çizgiler ile ilk kırışıklıklar ortaya çıkarak sarkmaya başlar.

Kolajen seviyesini artırarak kırışıklıklar engellenebilir, cildin çok daha genç, ışıl ışıl ve esnek olması sağlayabilir. Peki kolajen üretimini nasıl artırabilirsiniz? İşte tam da bu noktada takviye edici kolajen yiyeceklerden alabileceğin gibi, kolajen üretimini destekleyen çeşitli bakım ürünlerinden de alınarak yaşlanma karşıtı bir bakım yapabilir. Kolajenin vücuttaki seviyesini artırarak; kırışıklıklardan, selülitlerden, çatlaklardan ve kuruluktan kurtulabilirsin.

Kolajenin yoğun olarak bulunduğu yiyeceklerden biri kemik suyudur. Bu yüzden et yemeklerinin suları ve paça çorbası, kolajen bakımından en zengin içeriklerin başında gelir. Et, tavuk ve balık kolajen bakımından son derece zengindir. Özellikle cildin esnekliğini artıran somon balığında kolajen bulunur. Çilek, elma, kırmızı biber, C vitamini bakımından çok zengin oldukları için vücudun kolajen seviyesini artıran yiyeceklerin başında gelir. Sülfür içeren soğan, sarımsak ile birlikte avokado, portakal, greyfurt, salatalık ve havuç gibi yiyecekler de kolajen bakımından zengindir. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, kolajen içeren besinleri tüketerek daha genç kalmanızı sağlayabilir.

Peki kollajen alırken nelere dikkat etmek gereklidir? Kolajenin içeriği ne derece önemlidir? Vegan kolajen ve balık kolajen arasında ne gibi farklar bulunmaktadır. Kolajen alerjen içermekte midir? Günümüzde yaygın olarak kullanılan kolajen türleri hangileridir? Her kolajen her bünyeye uyar mı? Kolajeni nasıl tüketmeniz gerekir? Kolajen suda çözülür mü? Kolajeni suyla mı karıştırıp tüketmek gerekmektedir?

Kolajenler, metobolizmayı güçlendirir bunun yanı sıra enerji üretimini sağlar, destekler ve kas kütlesini geliştirir. Kolajen yaşlanmayı geciktirir.

Kolajen, vücutta var olan ve vücudun kendi ürettiği bir protein. Yaşlanma ile birlikte ise bu üretim seviyesi azalır. Kolajen azaldığında ise cilt gençlikteki esnekliğini kaybetmeye başlar ve ince çizgiler ile ilk kırışıklıklar ortaya çıkarak sarkmaya başlar.

Yaşın ilerlemesiyle, vücudun kolajen üretimi azalır. Otuzlu yaşlarda azmaya başlaya kolajen seviyeleri kırklı yaşlara gelindiğinde tamamen yavaşlar. Kolajenin azalmasıyla, cilt esnekliğini kaybeder kıırışmaya başlar.

Kolajen azalmasının en önemli sebepleri de çevresel faktörlerdir. Düzensiz beslenme, stres, hava kirliliği, sigara ve alkol tüketimi, yetersiz uyku ve özellikle de fazla güneşte kalmak ciltteki kolajen ve hyalüronik asit seviyesini azaltır. Böylece cilt olması gerekenden çok daha önce yaşlanmaya başlar.

Kolajen takviye edici gıda kullanarak, tüm bu durumlara karşı önlem almış olacaksınız. Kolajenin günümüzdeki önemi teknolojinin gelişmesiyle her gün daha net anlaşılmaktadır.

Kolajen azalmasının en önemli sebepleri de çevresel faktörlerdir. Düzensiz beslenme, stres, hava kirliliği, sigara ve alkol tüketimi, yetersiz uyku ve özellikle de fazla güneşte kalmak ciltteki kolajen ve hyalüronik asit seviyesini azaltır. Böylece cilt olması gerekenden çok daha önce yaşlanmaya başlar.

Takviye edici gıda kolajen kullanarak, tüm bu durumlara karşı önlem almış olacaksınız. Kolajenin günümüzdeki önemi teknolojinin gelişmesiyle her gün daha net anlaşılmaktadır.

Kolajen hassas, tahriş olmuş ve kuru ciltlerde yatıştırıcı etki sağlar. Antioksidan kolajen emilimini geliştirir.

Takviye edici gıda kolajenin günümüzde pek çok türü mevcuttur. Balıktan elde edilen balık kolajeni, sığırdan elde edilen sığır kolajeni gibi.

Bu kolajen türleri ise kendi arasında, suda eriyen kolajen, doğrudan sıvı kolajen, enjekte edilebilir kolajen, ilaç olarak ağız yoluyla alınan kolajen (hap kolajen) gibi pek çok farklı biçimde kullanıma sunulmaktadır.

Vücudumuzda yapısal olarak otuzlu yaşlarımızdan itibaren kolajen azalması görülmesine rağmen, yirmili yaşlarda takviye edici kolajen kullanımına başlamanız durumunda immün sisteminizi güçlendirecek yapıda, içeriğinde prebiyotik, selenyum, magnezyum barındıran bir kolajen tercih etmeniz çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Queen Kolajen takviye edici gıda ise size en çok bu noktada yardımcı olacaktır. Sebebi ise; içeriğinde barındırmış olduğu ve tamamen immün sisteminize fayda sağlayacak olan probiyotikler, inülin, melisa, magnezyum, selenyum, B vitamini, C vitamini, D vitamini, zencefil, zerdeçal, Beta Glukan, antioksidanlar, çinko ile eşsiz bir kolajendir.

İmmün Sistemi destekler yapıda olan kolajenler B vitaminleri, C vitaminleri, D vitaminleri açısından zengin olduğunda, düzensiz beslenme sebebiyle doğal yollar ile alamadığımız ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu takiveleri bedenimize sağlamaktadır. Özellikle Probiyotikler güçlü bir immün sistem varlığı için vücudumuza gerekli olan dost bakterilerden oluşmaktadır.

Kolajen bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışmasında oldukça etkilidir. Bulaşıcı hastalıklarla savaşmamızda bağışıklık sistemimizin güçlü olması önem taşımaktadır. Tam da bu açıdan kolajen, immün sistemimize ihtiyaç duyduğu ekinezya, zencefil, yeşilçay, zerdeçal, melisa gibi bağışıklığımızı takviye edici gıda kolajen içeriğiyle oldukça faydalıdır.

 


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.